500 lat

_
TYTUŁ: 500 Lat | 500 Years
REŻYSER:Pamela Yates
ROK PRODUKCJI: 2017
KRAJ PRODUKCJI: Stany Zjednoczone
JĘZYK: Hiszpański
NAPISY: Polskie
CZAS TRWANIA:108 min.

„500 LAT” to epicka opowieść o przełomowych wydarzeniach w historii Gwatemali. Od procesu Generała Riosa Montta oskarżanego o ludobójstwo, aż do ruchu społecznego, który doprowadził do obalenia Prezydenta Otto Pereza Moliny. Dla rdzennych mieszkańców Gwatemali represje i przemoc to nic nowego. Wydarzenia, które miały miejsce w ciągu trzech niezwykle burzliwych lat między 2012-15r. pokazują, że zmiana jest możliwa. Działania autochtonów i powszechne protesty społeczne, pozwoliły położyć kres korupcji.

„500 LAT” to zapis tego niezwykle ważnego momentu w historii Gwatemali. Film dokumentuje początek końca niezrozumiałych przepisów prawa i ukazuje społeczeństwo, które nareszcie jest gotowe na zmiany. „500 lat” to opowieść o codziennej walce rdzennych mieszkańców tego kraju z rasizmem, korupcją na szczytach władzy i wszechobecną niesprawiedliwością, która trawi to wciąż dalekie od demokracji państwo.

„500 Lat” to ostatni rozdział trylogii dokumentalnej o Gwatemali, nakręconej przez Pamelę Yates. Film stanowi kontynuację wcześniejszych produkcji „When the Tremble Mountains” (1983) i „Granito: How to Nail a Dictator” (2011). „500 Lat” miało swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego Sundance w styczniu 2017r.

TRAILER:

[Tłumaczenie na język polski: Magdalena Birna]